• Nashledanou v příštím roce ! 18/12/14
 • NÁVŠTĚVNOST 17. FESTIVALU FRANCOUZSKÉHO FILMU 28/11/14

   Výsledky 17. ročníku Festivalu francouzského filmu jsou na podobné úrovni jako v předchozích letech. Festival se letos konal v pěti městech: Praha, Brno, Ostrava, České Budějovice a Hradec Králové.
   Celková návštěvnost ve všech pěti městech byla 21.839 diváků. V Praze festival navštívilo 16.027 diváků, v regionech se na francouzské filmy vydalo celkem 5.812 diváků.
   Festival uspořádal celkem 130 projekcí, během kterých promítl 54 filmů.

 • Film Gemma Bovery zvítězil v divácké soutěži 17. FFF 28/11/14

   Film Gemma Bovery nejvíce zaujal publikum v sekci Soutěž – Výběr české kritiky 17. ročníku Festivalu francouzského filmu. Čeští filmoví novináři vybrali do soutěže devět titulů z filmů dosud nezakoupených pro český trh. Poslední film režisérky Anne Fontaine zvolil novinář Jan Šmíd z Českého rozhlasu.
   Těsně za vítězným filmem Gemma Bovery se umístil film Modrý pokoj (režie Mathieu Amalric). Modrý pokoj vznikl podle románu Georgese Simenona a do soutěžní sekce festivalu jej vybrala Eva Zaoralová, umělecká poradkyně Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.
   Třetí místo v divácké soutěži patří filmu Neodolatelný muž režiséra André Téchiné,
   který byl volbou Zuzany Kopečkové z České televize. Film byl uveden na letošním festivalu v Cannes a vychází ze skutečné události z roku 1977, kdy beze stopy zmizela dědička kasina Palais de la Méditerranée. Film vybrala Zuzana Kopečková z České televize.

 • A soutěž o letenky Air France vyhrává... 27/11/14

   Gratulujeme! Výherce soutěže o 2 zpáteční letenky do Paříže společnosti Air France se stal Adam Literák.
   Výherce bude kontaktován prostřednictvím emailu.

 • Zakončení 17. FFF v Praze 26/11/14

   Zakončení 17. FFF v kině Světozor a Café Neustadt.

   19.00 Kino Světozor
   Vyhlášení divácké ceny TV5MONDE
   Vyhlášení výherce ceny letenek společností Air France
   Projekce filmu Saint Laurent (Bertrand Bonello)
   www.festivalff.cz/Saint-Laurent
   Partnerem filmu Saint Laurent, který reprezentuje Francii v soutěži o Oscara 2015, je parfumerie Marionnaud Czech Republic - hlavní partner Festivalu.

   21.30 Café Neustadt - Novoměstská radnice
   Závěrečný večer
   Radio 1 / DJs Tea Jay Ivo & Pierre Urban

   Oficiální dodavatelé zakončení jsou společnosti: La Boucherie M, Fransýr, sýr nikdy nesmrdí, Pas à pas, s.r.o. - Víno s tělem i duší, Pekařství La Petite France a sladkosti Votre plaisir.
   www.facebook.com/events/905775642785934

 • Večer krátkých filmů 24/11/14

   17. Festival francouzského filmu v České Republice nabídne i letos svým divákům ve všech kinech speciální večer věnovaný nejnovějším počinům francouzského krátkého filmu.
   V Praze se těšte na "rychlovku po francouzsku", již nabídne partner večera Bageterie Boulevard, spláchnutou vynikajícím Cidre Premier od Cidrerie, a také na úvod a debatu s tvůrci, kteří přijeli představit své krátké filmy: Emma Luchini (Žena z Ria), Sébastien Bailly (Kam odložím svou cudnost) a Paul Cabon (Bouře ve větrovce).
   www.festivalff.cz/-Soiree-du-court-metrage-117-

 • Filmové hity 24/11/14

   Dnes začíná sekce Filmové hity v multiplexu CineStar!
   Tak jako každoročně budou mít diváci možnost zhlédnout rovněž francouzské snímky uvedené do české distribuce v roce 2013/2014, které již nejsou v běžné programaci kin a které si tak budou diváci moci ještě dodatečně vychutnat.
   Festival v této sekci uvede snímky jako Sbohem jazyku Jeana-Luka Godarda, který letos získal Cenu poroty v Cannes, Je muž, který je vysoký, štastný ? – Animovanou konverzaci s Noamem Chomskym v režii Michela Gondryho, také poslední titul Luka Bessona Lucy a především tituly pro děti jako je Bella a Sebastián, Kráska a zvíře či Mikulášovy patálie na prázdninách.
   www.festivalff.cz/-Succes-du-cinema-104-

 • Galerie fotografií 20/11/14

   Rubrika Galerie vám přináší aktuální dění 17. FFF ve fotografiích.

 • Soutěž - Výběr české kritiky - Cena diváků TV5MONDE 20/11/14

   Projekce filmů ze sekce Soutěž - Výběr české kritiky s osobním úvodem novinářů začínají dnes večer!

   Sekce prezentuje francouzské filmové novinky, které se setkaly s velkým ohlasem na mezinárodních festivalech a které zatím nemají českého distributora. Nabídne tak například režijní počin francouzského herce Mathieu Amalrika Modrý pokoj na námět stejnojmenné literární předlohy Georgese Simenona, dále pak fikci Guillauma Niclouxe Únos Michela Houellebecqa inspirovanou skutečným zmizením světoznámého francouzského spisovatele, který si v tomto filmu zahrál svou vlastní postavu či hořkou komedii Dehet a peří režiséra Pascala Rabaté, která byla uvedena letos v hlavní soutěži karlovarského festivalu. Festival uvede také novinku Tonyho Gattlifa Geronimo a Žárlivost Philippa Garrela, která zaujme svým klasickým černobílým zpracovaním.

   Televizní společnost TV5MONDE letos finančně podpořila tuto sekci. Filmy ve Výběru české kritiky se utkají o Cenu diváků TV5MONDE. Diváci budou hlasovat pomocí hlasovacích lístků v kinosálech. Filmová distribuční společnost, která se rozhodne vítězný film zakoupit do české kino-distribuce, bude moci získat finanční podporu na propagační kampaň od společnosti TV5MONDE.
   Partnerem sekce je také společnost Air France, která do soutěže poskytne dvě zpáteční letenky Praha - Paříž. Výherce soutěže bude vyhlášen v den zakončení festivalu ve středu 26.11. v Praze v kině Světozor.
   Pravidla a podmínky soutěže

   www.festivalff.cz/-Choix-de-la-critique-tcheque-116-

 • Zahájení 17. Festivalu francouzského filmu 19/11/14

   Dnes večer začíná 17. ročník Festivalu francouzského filmu!
   Festival bude slavnostně zahájen v 19h v pražském kině Lucerna předpremiérou nového filmu Benoîta Jacquota Tři srdce (zadáno).

   Zahájení pro veřejnost se koná v 18h30 v kině Světozor filmem Dva dny, jedna noc.

   Francouzský institut v Praze připravil na zahájení festivalu pro veřejnost v Kině 35 projekci dvou filmů za cenu jedné vstupenky: Jimmy P. – Psychoterapie prérijního indiána od Arnauda Desplechina v 19h a Lidskou otázku Nicolase Klotze ve 22h. Společným jmenovatelem obou snímků je excelentní výkon herce Mathieu Amalrica, jenž vyniká v rolích nezvyklých intelektuálů.
   www.ifp.cz/Ouverture-du-Festival-du-film
   www.facebook.com/events/783989714994572/

   V Brně, Českých Budějovicích, Ostravě a Hradci Králové Festival odstartuje nový film Oliviera Assayase Sils Maria s Juliette Binoche v hlavní roli ve čtvrtek 20. listopadu. 

 • Soutěže na Facebooku 18/11/14
 • Tři předpremiérové tituly do Prahy přijedou doprovodit jejich tvůrci 13/11/14

   Režisér Benoît Jacquot 21. listopadu ve 20.45 v kině Lucerna osobně uvede projekci filmu Tři srdce. Režisérka, scenáristka a herečka Audrey Dana představí svůj celovečerní debut Sex v Paříži také 21. listopadu v 18.30 v kině Lucerna a 22. listopadu v 16.00 v Kině 35. Režisér Martin Provost a spoluautor scénáře Marc Abdelnour předstoupí před pražské publikum se snímkem Violette v pátek 21. listopadu ve 20.30 v Kině 35.

 • FESTIVALOVÝ FRANCOUZSKÝ TRH 30/10/14

   Praha – Pasáž Paláce Lucerna
   20. – 23. 11. 11h - 22h

   V rámci letošního festivalu narazíte i na malý ostrov plný chutí a vůní. V srdci pasáže Lucerna vznikne od čtvrtka 20. do neděle 23. listopadu tržiště s typickými francouzskými pochutinami. Trh bude v provozu každý den od 11:00 do 22:00.

   Cellarius
   Le Beaujolais Nouveau est arrivé! Čtvrtek 20. 11. je dnem Beaujolais, ve Francii se tento den rovná téměř státnímu svátku. Nejdéle fungující pražská vinotéka sídlící v prostorách Lucerny Vám nabídne nejen mladé svěží Beaujolais ale také speciální festivalovou kolekci francouzských vín.

   Cidrerie
   Cidre Premier zrající v lahvi. Z čerstvého jablečného moštu. Nefiltrovaný, nesycený, nepasterizovaný.

   Fransýr
   Sýr nikdy nesmrdí. Specializovaná sýrárna, která nabízí široký výběr kvalitních francouzských sýrů, klobásek, rillette a paštik.

   La Boucherie & Bistrot M
   Nejautentičtější a nejchutnější produkty z různých krajů Francie spojené s uměním nadšeného šéfkuchaře Jean-Paul Manzaca.

   La Petite France
   L´ Artisan boulanger! V duchu francouzské pekařské tradice nabízí rukodělné pekařství La Petite France nejchutnější pečivo pro náročné zákazníky.

   Pas à pas
   Francouzské víno s tělem i duší. Slovní spojení „pas à pas“ (čti pazapa) znamená ve francouzštině „krok za krokem“. Pas à pas nabízí kvalitní francouzské víno od malých vinařů z oblasti Côtes du Rhône, které není běžně dostupné.

   Votre plaisir
   Quiches, Tartelettes, Macarons, Tartes…fascinující chutě a precizní detaily. Kulinářské výtvory Votre plaisir naplňují obojí.

   Zpříjemněte si cestu mezi filmovými zážitky na křižovatce s francouzskou příchutí!

   FESTIVALOVÝ FRANCOUZSKÝ TRH na Facebooku

 • Tištěný program 23/10/14

   Tištěná skládačka s programem je ode dneška k dispozici ve Francouzském institutu v Praze a brzy bude také v partnerských kinech!

   Můžete také stáhnout PDF verzi programu pro Prahu nebo regiony ZDE.

 • Předprodej 20/10/14

   Dnes začíná předprodej vstupenek v Praze i v regionech! Vstupenky lze zakoupit pouze u pokladny kina, ve kterém se projekce koná.

 • Program on-line 16/10/14

   Webové stránky Festivalu jsou nyní kompletní! Naleznete zde program projekcí ve všech pěti městech, synopse filmů s fotkami a trailery a všechny aktuality!

 • Cyklus Benoît Jacquot 13/10/14

   U příležitosti předpremiérového uvedení nového filmu Tři srdce režiséra Benoît Jacquota připravil Festival francouzského filmu průřez tvorbou tohoto mimořádně plodného umělce. Benoît Jacquot (1947) natočil během své dosavadní kariéry 21 celovečerních filmů, nespočet televizních dokumentů věnovaných osobnostem uměleckého světa, 6 televizních filmů a v neposlední řadě má na svém kontě i několik operních adaptací. V roce 2010 například inscenoval jako režisér operu Werther Julese Masseneta v Opéra Bastille s Jonasem Kaufmannem v hlavní roli. Tuto operu uvedl rovněž s velkým úspěchem v londýnské Covent Garden.

   Benoît Jacquot začínal jako asistent režiséra Roberta Bressona a v sedmdesátých letech byl velmi silně svázán s druhou generací francouzské Nové vlny (Jeanne Eustache, Philippe Garrel, André Téchiné, Jacques Doillon). V osmdesátých letech se toto provázání rozvolňuje a Benoît Jacquot se věnuje literárním adaptacím. V devadesátých letech se jeho tvorba definitivně vyprofiluje a věnuje se hluboké reflexi lidských emocí a vztahů, ve kterých je hlavní hrdinkou často žena. Ve svých filmech tak dává prostor jak mladým začínajícím herečkám Virginie Ledoyen nebo Isild le Besco, tak velkým hvězdám jako Isabelle Adjani ve snímku Adolphe či Isabelle Huppert ve Villa Amalia. Jeho film Sbohem královno byl v roce 2013 oceněn třemi Césary (nejlepší kamera, nejlepší výprava a nejlepší kostýmy). V rámci Cyklu Benoît Jacquot festival uvede sedm celovečerních snímků tohoto tvůrce.
   www.festivalff.cz/-Cycle-Benoit-Jacquot-

 • Předpremiéry 03/10/14

   Předpremiérám vévodí tituly, které byly uvedeny v hlavní soutěži na letošním festivalu
   v Cannes, jako například nejnovější snímek bratří Dardennů Dva dny, jedna noc, ve kterém exceluje Marion Cotillard, či nové zpracování životního příběhu slavného módního navrháře z dílny režiséra Bertranda Bonella Saint-Laurent, jehož ztvárnil mladý populární herec Gaspard Ulliel. V této nové verzi zaměřené na sedmdesátá léta v kariéře a životě Yves-Saint Laurenta se dále představí Jéremie Renier, Louis Garrel, Amira Casar či Léa Seydoux.
   Žánrově pestrá sekce předpremiér dále nabídne detektivní příběh Láska je dokonalý zločin režisérské dvojice Arnauda a Jean-Marie Larrieuových, pozoruhodný psychologický snímek Arnauda Desplechina Jimmy P. – Psychoterapie prérijního indiána, životopisný film Violette režiséra Martina Provosta líčící osudové setkání začínající spisovatelky z nuzných poměrů Violette Leduc se Simone de Beauvoir či intimní Příběh Marie inspirovaný skutečným osudem slepé i hluchoněmé dívky Marie Heurtin odehrávající se v 19. století v prostředí kláštera, který vynikajícím způsobem zpracoval režisér Jean-Pierre Améris a který získal cenu Variety v Locarnu. Komedie režisérky Audrey Dana Sex v Paříži nabídne přehlídku oblíbených francouzských hereček jako jsou Isabelle Adjani, Leaticia Casta, Sylvie Testud či Julie Ferrier. Předpremiérovou sekci uzavírá nejnovější film významného francouzského režiséra Benoît Jacquota Tři srdce, který byl uveden v hlavní soutěži letošního festivalu
   v Benátkách. V hlavních rolích milostného trojúhelníku zaujmou svým výkonem Charlotte Gainsbourg, Chiara Mastroianni a Benoît Poelvoorde.
   www.festivalff.cz/-Avant-premieres-103-

 • Fokus Juliette Binoche 02/10/14

   V rámci festivalového uvedení nového filmu Oliviera Assayse Sils Maria, v němž podala
   vynikající herecký výkon Juliette Binoche, a u příležitosti hereččina životního jubilea uvádí Festival francouzského filmu vybrané celovečerní snímky, ve kterých ztvárnila Juliette Binoche hlavní roli (Husar na střeše, Věrná kopie, Ony, Camille Claudel 1915). Tyto filmy pak doplní celovečerní dokument o Juliette Binoche, který natočila její sestra režisérka Marion Stalens.

   V roce 1984, po rolích ve filmech Jeana-Luca Godarda, Jacquese Doillona nebo Pascala Kanea, Juliette Binoche potvrzuje svůj herecký talent ve filmu Rendez-vous André Téchiného. Jedna z nejvýznačnějších hereček naší doby neustále překvapuje odvážným výběrem svých filmů neméně náročných tvůrců : Dumont, Testud, Rappeneau, Assayas, Kiarostami, Carax...režiséři s různými technikami a přístupy, se kterými Juliette Binoche pracovala během 30 let její kariéry.
   www.festivalff.cz/-Focus-Juliette-Binoche-

 • Festival francouzského filmu 01/10/14

   17. Festival francouzského filmu
   19 – 26 / 11 / 2014 Praha, 20 – 26 / 11 Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Ostrava

   17. ročník Festivalu francouzského filmu uvede osm předpremiérových titulů, v jejichž čele stojí filmy z hlavní soutěže letošního festivalu v Cannes: Dva dny, jedna noc bratří Dardennů a nový opus Bertranda Bonella Saint Laurent, který bude reprezentovat Francii v klání o Oskara. Pražská část festivalu nabídne soutěžní sekci Výběr české kritiky s osmi snímky, které se utkají o Cenu diváků TV5MONDE a připomene také tvorbu slavného francouzského režiséra Benoît Jacquota jeho sedmi celovečerními filmy. Na programu nebude chybět ani divácky oblíbený Večer krátkých filmů, který bude uveden ve všech festivalových městech. Fokus Juliette Binoche připomene pěti celovečerními snímky vynikající výkony této herečky, jež letos oslavila významné životní jubileum.

   www.festivalff.cz
   www.facebook.com/festivalff
   www.youtube.com/FrancouzskyInstitut