Hitchcock/Truffaut

V roce 1962 se režiséři Hitchcock a Truffaut zavřeli na týden do hollywoodského studia, aby se pokusili přijít na kloub tajemstvím filmové režie. Dokumentární film, který vychází z originálních záznamů tohoto setkání, z něhož vznikla také slavná kniha „Rozhovory Hitchcock/Truffaut“, je největší lekcí filmografie všech dob a uvádí diváka do světa autora filmů Psycho, Ptáci a Závrať.

Tereza Spáčilová


„Cinefilové tu knihu znají takříkajíc slovo od slova, přesto si troufám tvrdit, že jim film o jejich bibli, resp. o Truffautovi, Hitchockovi a kinematografii, učaruje. Ono je totiž něco úplně jiného, když věty tesané do kamene slyšíte na vlastní uši. Kdykoli Hitchcock s nezaměnitelnou dikcí popisuje, jak “hrál na diváky jako na varhany” nebo proč vždycky pohrdal logikou, maně si vybavíte okamžiky, kdy vás měl doopravdy v hrsti. A pocítíte pokoru. Ostatně stejně jako Fincher, Scorsese či Anderson - ti všichni se v dokumentu Kenta Jonese vyznávají z lásky k “Hitchovi” i legendárním rozhovorům. Leží jim prý doma v salátovém vydání - tak jako mně.

Kent Jones
2014 / Francie, Spojené státy
80 min / angličtina
Titulky čeština, francouzština

Hrají
Alfred Hitchcock, François Truffaut, Mathieu Amalric, Wes Anderson, Peter Bogdanovich, David Fincher, Kijoši Kurosawa, Martin Scorsese

Film vybrala Tereza Spačilová, Reflex / Film choisi par Tereza Spačilová, Reflex

Praha

25.11. / 20:30 /
27.11. / 21:00 /