Vůně mandarinky

Léto roku 1918. Válka bude zuřit ještě několik měsíců, ale pro Charlese a Angèle už skončila. On, důstojník jízdy, v ní přišel o nohu. Ona, jeho domácí ošetřovatelka, o svou velkou lásku, otce své dcerky.
Oba touží začít nový život a navazují radostné, důvěrné přátelství, které je jeho začátkem. Na Charlesovo naléhání Angèle souhlasí se sňatkem z rozumu. Budou ale muset znovu bojovat, každý sám se sebou i s tím druhým, než si uvědomí, že je ve skutečnosti spojuje láska…

Jana Machalická


„Vůně mandarinky režiséra Gillese Legranda se odehrává v závěru první světové války – v létě roku 1918 na venkovském statku v Pikardii. Jeho majitel Charles je asi pětačytřicetiletý kapitán jezdectva (Olivier Gourmet) přišel v bojích o nohu a najímá si mladou ošetřovatelku Angele (Georgia Scalliet), která přijíždí i s malou dcerkou. Tu má ze vztahu s mužem, který padl ve válce, což pro ni znamená i vážné existenční problémy a nutnost hledat obživu. Charlese, dosud obklopeného starým služebnictvem, zařivá energie Angele okouzlí, hrají spolu biliár, mají společný smysl pro humor a brzo je pojí živé přátelství. Charles Angele nabídne sňatek a ona pak po váhání přijme, nemiluje ho, ale zkusí, zda by toto spojení z rozumu mohlo fungovat. Byť je tento komorní příběh zasazený do historických reálií, vypráví velmi moderně a otevřeně o citovém a sexuálním probuzení ženy, její emancipaci. Přirozeně s empatií a nebojí se velkých emocí a melodramtických situací, což působí i provokativně. Silně živočišně až s jakousi erotickou mystikou vycházejí symbolicky pojaté scény Angelina sepětí s koněm při jejích zběsilých jízdách po krajině. Ostatně její představitelka mladá a talentovaná herečka Georgia Scalliet je skutečným objevem tohoto nevšedního snímku.

Gilles Legrand
2014 / Francie
110 min / francouzština
Titulky angličtina, čeština

Hrají
Olivier Gourmet, Dimitri Storoge, Hélène Vincent, Marine Vallée, Fred Ulysse

Film vybrala Jana Machalická, Lidové noviny / Film choisi par Jana Machalická, Lidové noviny

Praha

26.11. / 18:00 /
29.11. / 21:00 /