Velký závod

François je vášnivým fanouškem Tour de France. Poté, co ho šéf vyhodí z práce a opustí ho manželka, se rozhodne, že projede trasu závodu s jednodenním předstihem před samotnými závodníky. Zpočátku jede sám, brzy se k němu ale začnou přidávat další nadšenci. Cesta není vůbec jednoduchá, povědomí o jeho počínání se však rychle šíří. Média se rozohňují, náhodní přihlížející nadšeně tleskají. Vedoucí jezdec Tour de France šílí vzteky, Françoise musí někdo zastavit!

„Francois, velký milovník cyklistiky, přijde o práci. Navíc si jeho žena naplánuje dovolenou přesně v době Tour de France a protože François má pochopitelně jiné plány, rozchod je nevyhnutelný. Opuštěný muž tak dostane nápad, aby nespravedlivému světu ukázal – slavný závod přesně den před pelotonem. Nechám vás hádat, jak to nakonec všechno dopadne a zdali se k němu žena vrátí. Nebude to tak lehké uhodnout.
Ale díky jednoduché zápletce se budete moci alespoň mírně dotknout toho úžasného fenoménu, kterým je Tour de France. Kdo se nebyl podívat alespoň na jedné etapě, nikdy nepochopí obrovský entuziasmus, nadšení a respekt, které závod doprovázejí. Film byl natočen ke stému ročníku Tour de France, Clovis Cornillac, představitel hlavní role, strávil na kole hodiny, aby alespoň trochu připomínal cyklistu (i tak vypadá spíše jako podsaditý ragbista), ve filmu uvidíte také řadu archivních záběrů z předchozích závodů a pochopitelně dnes už proslulé nádherné záběry z vrtulníku, kvůli nimž sledují Tour i lidé, kterým cyklistika nic neříká.
Je to milý film, který vypráví jednoduchý příběh, snad trochu i o lásce, přičemž si v jeho pozadí uvědomujete jinou obrovskou lásku – lásku Francouzů ke své velké chloubě, kterou jim může celý svět závidět.“
Film vybral Jan Šmíd, Český rozhlas Radiožurnál

Laurent Tuel / 2012 / Francie / 1h38 / FR / CZ
Hrají Clovis Cornillac, Bouli Lanners, Ary Abittan, Bruno Lochet, Élodie Bouchez

Premiéra v ČR 28. 11. 2013

Distributor v ČR Film Europe / www.filmeurope.cz

Praha

23.11. / 18:30 /

Brno

22.11. / 19:00 /

České Budějovice

22.11. / 18:00 /