Les invités de la 15e édition du Festival du film français

Letošní jubilejní ročník 15. Festivalu francouzského filmu se odehraje za nezvykle bohaté přítomnosti francouzských filmových tvůrců. Významní francouzští režiséři v průběhu festivalu osobně představí dokonce čtyři z deseti předpremiérových titulů. Většina z hvězdné režisérské sestavy uvede své filmy v české předpremiéře během druhého festivalového večera, v pátek 23.11. Režisér Pierre Schoeller představí divákům osobně své nevšední politické drama s názvem Ministr v pátek ve Velkém sále Kina Světozor v 18:30. Ve stejném kině uvede ve 21:00 komedii Oui, šéfe! režisér Daniel Cohen. Páteční předpremiérový svátek poté završí svou přítomností režisér Christian Vincent, který v pražském kině Lucerna představí ve 20:30 svůj snímek Z prezidentské kuchyně. Režisér Stéphane Robelin zavítá do Prahy, aby v sobotu 24.11. v 18:30 osobně uvedl v Kině Lucerna svůj nejnovější snímek Co kdybychom žili společně?, v němž nechá svůj komediální talent znovu zajiskřit celá plejáda světových filmových hvězd - mimo jiné Jane Fonda, Géraldine Chaplinová a Pierre Richard.

Tím však přítomnost tvůrčích osobností na Festivalu francouzského filmu zdaleka nekončí. V pátek 23.11. představí režisér Renaud Cohen v 16:00 ve Velkém sále Kina Světozor svůj snímek Co kdybych nevyhrál Zlatou palmu v Cannes, který se bude v sekci Soutěž - Výběr české kritiky ucházet o letošní Cenu diváků.

I režisérské osobnosti mladé filmařské generace přijedou na Festival uvést své snímky zařazené do výběru Večera krátkých filmů. Těšit se tak můžete na setkání s charismatickou Sofií Babluani, režisérkou filmu Co ti můžu přát před bojem, či s Lewisem - Martinem Soucym, tvůrcem krátké ironické hříčky Prodám mluvícího psa, cena 10 euro.

I slavnostní večer FAMU v Cannes svou přítomností obohatí řada výjimečných osobností: režisérka Michaela Pavlátová představí svou dráždivou animovanou erotickou kreaci s názvem Tramvaj a režisérka Zuzana Kirchnerová svůj absolventský film Bába, který v roce 2009 zvítězil na MFF v Cannes v sekci Cinéfondation. Večer studentských filmů se pak odehraje za přítomnosti děkana FAMU pana Pavla Jecha.